O ile łatwiejsze byłoby życie, gdybyśmy potrafili doskonale się ze sobą komunikować i akceptować swoje niedoskonałości. O ile prościej byłoby nam ze sobą współpracować, gdybyśmy mieli wiedzę na temat motywów postępowania innych i ich spojrzenia na świat. Utopia? Skądże! Są doskonałe sposoby na to, żeby choć trochę poznać percepcję drugiego człowieka, a tym samym ułatwić sobie życie – w domu i w pracy. Zapraszam Cię do świata Insights Discovery.

Postrzegamy inaczej

Każdy z nas postrzega otaczający go świat przez pryzmat swoich własnych filtrów, które zbudowaliśmy sobie przez całe życie. Te filtry, czy inaczej okulary, przez które postrzegamy świat to nic innego jak zdobyta wiedza, posiadane doświadczenia i przekonania, z którymi idziemy przez życie. Widzisz ten obrazek obok? Co na nim jest? Kobieta? Dziewczyna? Ile ma lat? Kiedy patrzymy na rysunek po raz pierwszy możemy uparcie twierdzić, że przedstawia starszą kobietę lub wręcz przeciwnie – młodą dziewczynę. Kiedy dłużej przyglądamy się obrazkowi okazuje się, że widzimy i jedno i drugie – różnice w postrzeganiu stają się dla nas widoczne. Kiedy zastanowimy się nad tym w jak różnych środowiskach dorastamy, gdzie się uczymy, z jakimi ludźmi obcujemy okazuje się, że jesteśmy różni od siebie, a nasza percepcja jest warunkowana sumą tych wszystkich elementów składających się na nasz obraz świata.

Kolory kluczem do zrozumienia różnic indywidualnych

Już Carl Jung proponował w swoich pracach model uwzględniający różne preferencje, a tym samym odmienne postrzeganie tych samych sytuacji. Zgodnie z jego teorią ludzie będą budować dobre relacje wtedy, gdy nauczą się komunikować na poziomie swoich dominujących funkcji psychologicznych. O jakich funkcjach może być mowa? Zgodnie z teorią Junga i późniejszym modelem Insights Discovery każdy z nas ma swój indywidualny styl funkcjonowania, który oparty jest na typologii osobowości (ekstrawersja-introwersja, myślenie-uczucia, doznania-intuicja). Model Insights Discovery uzupełnia teorię Junga energiami kolorystycznymi, dzięki którym nie tyko dowiadujemy się, że tak naprawdę każdy z nas jest paletą barw, ale też możemy wykorzystać tę wiedzę do komunikacji i współpracy z innymi. Insights Discovery daje możliwość pracy nad swoimi mocnymi i słabymi stronami, ułatwia rozpoznawanie stylów funkcjonowania innych osób, a tym samym usprawnia pracę w grupie, a nawet ułatwia rekrutację pracowników do funkcjonującego zespołu!

Chcesz bliżej poznać model Insights Discovery? Napisz do nas!