Bezrobocie w Polsce od kilku lat systematycznie maleje, co z pewnością cieszy pracowników, ale niekoniecznie pracodawców. Firmy coraz głośniej mówią o problemach ze znalezieniem kadry, która spełniałaby ich oczekiwania. Szczególnie duże trudności mają pracodawcy chcący zatrudnić wysokiej klasy specjalistów, których na polskim rynku wciąż brakuje. Bezowocne i kosztowne procesy rekrutacyjne potrafią ciągnąć się miesiącami i pewnie dlatego coraz więcej firm zwraca się o pomoc do wyspecjalizowanych agencji pracy.

Dlaczego tak trudno znaleźć specjalistę?

W ostatnich latach nastąpił znaczny wzrost zainteresowania pracownikami specjalizującymi się przede wszystkim w wąskich dziedzinach z obszaru IT. Gwałtowny rozwój technologii informatycznych oraz postępująca informatyzacja już niemal wszystkich branż funkcjonujących w gospodarce sprzyja większemu zapotrzebowaniu na programistów, administratorów sieci, analityków Big Data czy specjalistów od e-commerce. Tymczasem uczelnie nie nadążają z „produkcją” fachowców, którzy dodatkowo często wybierają emigrację zamiast pracy na krajowym rynku. Trudności pracodawców w znalezieniu specjalistów wynikają również ze źle przeprowadzanego procesu rekrutacji, podczas którego nieumiejętnie sprawdza się kwalifikacje kandydatów. Wydaje się, że najlepszym obecnie sposobem na rozwiązanie tego problemu jest rekrutacja pracowników przeprowadzana przez profesjonalistów, takich jak np. agencja pracy Staff Partners http://www.staffpartners.pl/.

Szybka i skuteczna rekrutacja specjalistów jest możliwa!

Jak podkreślają specjaliści ze Staff Partners, kluczem do sukcesu w znalezieniu fachowca jest właściwe sporządzenie profilu poszukiwanego kandydata, z czym ma problem większość pracodawców poszukujących pracowników na własną rękę. Tymczasem dobrze określony profil poszukiwanego specjalisty pozwala przeprowadzić szybszą selekcję kandydatów już na początkowym etapie rekrutacji, a potem ułatwia znalezienie osoby, która faktycznie spełnia większość wymagań stawianych przez pracodawcę. Właśnie dlatego rekrutacja pracowników (http://www.staffpartners.pl/20,rekrutacja.html) przeprowadzana przez specjalistów z agencji pracy trwa zwykle krócej i jest zawsze efektywna. Co ciekawe, pracodawcy korzystający z pomocy agencji często mają oferowane bardzo korzystne rozwiązania w przypadku wyjątkowych trudności ze znalezieniem odpowiedniego kandydata. Dobrym przykładem jest tutaj usługa try & hire, polegająca na tymczasowym zatrudnieniu pracownika w celu sprawdzenia jego umiejętności oraz przydatności na danym stanowisku. W tym przypadku pracodawca nie tworzy dla niego etatu, ponieważ przez okres „próby” pracownik zatrudniony jest w agencji. Dopiero gdy się sprawdzi, podpisuje umowę bezpośrednio z pracodawcą. Takie rozwiązanie jest bardzo przydatne w przypadku poszukiwania wysokiej klasy fachowców, których umiejętności trudno zweryfikować podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Niektórzy specjaliści obecną sytuację na rynku pracy nazywają rynkiem pracownika, który nie jest korzystny dla pracodawców, ponieważ utrudnia znalezienie rąk do pracy. Dlatego też firmom nie pozostaje nic innego, jak korzystać ze wsparcia fachowców w zapewnieniu sobie wysoko wykwalifikowanych zasobów ludzkich.